Poškodenie meniskov - artroskopia kolena
Etiológia a patogenéza
Klinický obraz
Klasifikácia poškodení meniskov
Podľa meniskus: vonkajší a vnútorný meniskus
Podľa lokality poškodenia meniskus: koreňová lézia, predná, stredná a zadná tretina menisku
Podľa vzoru poškodenia-lézie: lukovitá, komplexná, radiálna, horizontálna (skôr degeneratívne lézie), vertikálne, longitudinálne, flap lézie
Podľa cievneho zásobenia. Lézie v červenej zóne (25% poškodení meniskov), v červeno-biela zóne, v bielej zóne (75% poškodení meniskov)
Liečba
K neoperačnej liečbe pristupujeme prevažne pri degeneratívnych zmenách na meniskov v závislosti od klinického stavu na začiatku liečby. Konzervatívna liečba zahŕňa šetrenie, metódy liečebnej rehabilitácie, ortézy, medikamentózna a injekčná liečba.
Podľa rozsahu poškodenia menisku a klinického obrazu indikujeme prevažne operačnú artroskopickú liečbu. Operácia menisku kolena je jednou z najčastejších operácií na kolennom kĺbe. Techniky operácie a rozsah operácie závisí od patologických zmien menisku.
V minulosti, v dobe vykonávania artrotómie (otvorene operácie kĺbov), sa preferovala totálna menisektómia (vybratie celého menisku) s následným urýchleným rozvojom artrózy (opotrebovania) kolena po rokoch. Dnešné operačné metódy umožňujú často meniskus zachovávajúcu operáciu, eventuálne len šetrnú parciálnu menisektómiu s rekonštrukciou vitálnej časti menisku s potenciou sanácie. Subtotálna alebo totálna menisektómia ako základný výkon na kolene sa štandardne v súčasnosti nepoužíva.
V súčasnej dobe pristupujeme k parciálnej menisektomií pri léziach menisku nevhodných na sutúru (zošitie) alebo po zlyhanej predchádzajúcej sutúre menisku. Meniskus šijeme (sutúrujeme) v mieste predpokladaného možného zhojenia sutúry – periférna červená (vaskularizovaná) zóna menisku, lézia ktorá zasahuje do kapsulárnej časti menisku a koreňové lézie meniskov. Z artroskopických techník využívame najčastejšie all-inside techniku, pričom léziu menisku priťahujeme a fixujeme „meniskálnou kotvou“. Outside-in techniku dvoma ihlami používame pri lézií predného rohu menisku. Z ďalších metód je inside-out alebo otvorená sutúra menisku napr. pri traume kolena, ktorá vyžaduje artrotómiu (otvorenú operáciu kolena). Transplantácie meniskov predstavujú moderný prístup k ošetreniu kolena po totálnej menisektómií u mladých pacientov.
Klasifikácia poškodenia meniskov – podhľad na meniskus zhora. |
|
Klasifikácia poškodenia meniskov – rez meniskom. |
|
„Unhappy trias“ (nešťastná triáda) súčasné poškodenie mediálneho menisku (hnedá farba), mediálneho kolaterálneho väzu (žltá farba) a predného skríženého väzu (červená farba). Tento typ poškodenia je častý pri športových úrazoch. |
|
Schéma artroskopického ošetrenia menisku. |
|
Zdroj:
Vojtaššák, J.: Ortopédia a traumatológia. 1. vyd. Bratislava: SAP, 2006, 577s.
Artroskopické nálezy poškodenia menisku.
Artroskopické nálezy poškodenia menisku - lukovitá lézia menisku.
Artroskopické nálezy poškodenia menisku - diskoidný menisku.
Artroskopické nálezy kolenného kĺbu – meniskopexia (sutúra menisku) - all inside technika.
Artroskopické nálezy kolenného kĺbu – meniskopexia (sutúra menisku) - outside - in technika.
Artroskopické nálezy kolenného kĺbu – fyziologický nález.
Artroskopické nálezy kolenného kĺbu – sonografický peroperačný obraz.