Poškodenie menisku - artroskopia kolena

meniscus01-02


Poškodenie meniskov - artroskopia kolena

 

Definícia

 

Meniskus je vláknitá chrupka z pevného väzivového tkaniva tvaru polmesiaca, ktorý sa nachádza medzi femurom (stehnová kosť) a tibiou (píšťalou). Na kolene rozoznávame mediálny (vnútorný) a laterálny (vonkajší) meniskus.

 

Etiológia a patogenéza

 

Menisky slúžia na vyrovnávanie kongruencie kĺbu a usmernenie pohybu kolenného kĺbu. Prispôsobujú sa topograficky a kinematicky rôznym polohám kolenného kĺbu a sú vystavené veľkej záťaži. Ak sú pôsobiace sily väčšie ako je schopnosť záťaže menisku, vzniká jeho náhle alebo kontinuálne poškodenie. Hlavne rotačné a kompresívne sily, pôsobiace na koleno, spôsobujú poškodenie meniskov. Lézie môžu byť traumatické (primárne trhliny) alebo vznikajú na degeneratívne zmenených meniskoch. Pretože za fyziologických okolností meniskus degeneruje už v 3. decéniu poškodenia meniskov sú časté. Pri výrazných degeneratívnych zmenách na poškodenie menisku stačí už denná záťaž a denné nároky na koleno, aby došlo k roztrhnutiu menisku. Spontánne poškodenie menisku môže byť vystupňované konštitučnými faktormi, instabilitou väzov alebo degeneratívnymi zmenami. Pritom hlavnú úlohu hrajú mechanické chronické zaťaženia ako roky trvajúce preťaženie v nútenej polohe v drepe alebo extrémne preťažovanie v športe. Môžu vznikať meniskové cysty. Ochorenia môžu byť izolované alebo kombinované s poranením ďalších štruktúr kolena. Izolované primárne traumatické lézie sú zriedkavé. Sekundárne poškodenia meniskov sú na základe zápalu kĺbu, kongenitálneho diskoidného menisku, kryštalických artropatií a tumorov.

 

Klinický obraz

 

Klinické prejavy poškodenia meniskov sú opuch kolena, bolestivosť kĺbu na tlak pri kompresii príslušného kompartmentu kolena, bolesť pri vykonaní podrepu a ďalšie pozitívne klinické príznaky poškodenia meniskov. Pri náhlom poškodení kolena vzniká „blok“ kolena kedy pacient nevie kolenom hýbať, koleno sa „zablokuje“ v určitom uhle. Blok kolena sa môže dočasne uvoľniť a pri ďalšom „zlom“ pohybe opäť aktivovať. Pri neliečení poškodeného menisku sa predčasne opotrebúvajú chrupavky kolena a vzniká skorá artróza kolena so všetkými dôsledkami.

 

Liečba

 

Podľa rozsahu poškodenia menisku a klinického obrazu indikujeme prevažne pre operačnú artroskopickú liečbu, v  určitých prípadoch konzervatívnu terapiu. Pri artroskopí vykonávame sutúru menisku alebo šetrnú parciálnu extirpáciu poškodenej časti menisku podľa nálezu.

 

 

   
men01

Klasifikácia poškodenia meniskov – podhľad na meniskus zhora.

   
meniskus-lezia

Klasifikácia poškodenia meniskov – rez meniskom.

   
trias-01

„Unhappy trias“ (nešťastná triáda) súčasné poškodenie mediálneho menisku (hnedá farba), mediálneho kolaterálneho väzu (žltá farba) a predného skríženého väzu (červená farba). Tento typ poškodenia je častý pri športových úrazoch.

   
meniscus01-02

Schéma artroskopického ošetrenia menisku.

   

Zdroj:

Vojtaššák, J.: Ortopédia a traumatológia. 1. vyd. Bratislava: SAP, 2006, 577s.

Artroskopické nálezy poškodenia menisku.

 

 Artroskopické nálezy kolenného kĺbu – meniskopexia (sutúra menisku).